Bektaşi üzümü çayının faydaları

Bektaşi üzümü çayının faydaları fotoğrafı

Sosyal Medyada Paylaş

" Bektaşi üzümünün ince, iğne-benzeri, silindirik sürgünleri var, 25-30 dakika kadar demlenmeye bırakın"

Bektaşi üzümü çayının faydaları

Bütün bir yıl süresince kuvvetli bağışıklığa haiz olmak için 2-3 hafta süresince bir yiyecek kaşığı bektaşi üzümünün yeşil renkli meyvelerini (daha olmamış meyvelerini) yiyecek ve yapraklarından demlenen çayı içmek kafi olacaktır. Bu çay C vitamini ile varlıklı olduğundan vücudu hastalıklara mukabil korur. Bektaşi üzümü çayı böbrek taşlarını atmaya destek verir. Bu çay tüberküloz hastalığı zamanı da fazlaca yararlı olacaktır. ek olarak Bektaşi üzümü çayı fazlaca iyi ferahlatıcı etkiye haizdir.

Bektaşi üzümü (Ríbes úva-críspa) – bektaşigiller (Grossulariaceae) ailesinden olan oldukça senelik meyve çalısıdır. Bu meyvenin günümüzde ılıman ülkelerde yetiştirilen1500 türü vardır. Bektaşi üzümü 1-1.5 metreye kadar ulaşan boyu ve kahverengi kabuğu olan bir çalıdır. Bektaşi üzümünün ince, iğne-benzeri, silindirik sürgünleri var. Çalının meyveleri – belirgin damarları olan yuvarlak yada oval şeklindedir. İlk baharda çiçek açar, haziran – ağustos ayında olgunluğa ulaşır. Yetiştiği bölgeye gore meyveleri yeşil, sarı ve kırmızı renklerde ola biliyor. hem de bektaşi üzümü bir bal bitkisidir.

Bektaşi üzümünün anavatanı Batı Avrupa ve şimal Afrika olarak biliniyor. Yabani olarak Kafkasya, Ukrayna, Orta Asya, Orta ve cenup Avrupa, şimal Afrika ve şimal ABD’da yaygın olarak yetişmektedir. Bektaşi üzümünün meyveleri büyük oranda şeker, organik asitler, çeşitli vitaminler içerdiğinden en mühim meyve çalısı olmayı başarmıştır. Meyveleri taze yenir yada reçel, komposto, jöle, marmelat ve şarap yapımı için kullanılır. Meyveleri, tohumları ve yapraklarından alternatif tıpta çeşitli ilaçlar hazırlanmış olur. Özellikle yeşil bektaşi üzümü, benzeri olmayan tedavi edici özelliğe haizdir. O, kolesterolü düşürür kan değerlerini yükseltir ve ateroskleroz tedavisi için etkili bir ilaçtır.
Bektaşi üzümü meyveleri büyük oranda kan damarlarını güçlendiren ve varisin ortaya çıkmasını engellemiş olan silisyum maddesini ihtiva eder. Meyvenin yararları bununla bitmiyor. Bektaşi meyveleri mide-bağırsak, böbrek, sidik kesesi, vücutta bakır, demir, fosfor yetmezliği zamanı bulunmaz bir ilaçtır. Alternatif tıpta, meyveleri, metabolik bozuklukları aradan kaldırmak için kullanır. Meyvelerden hazırlanan ilaçlar rahim kanaması, tane düzensizliği şeklinde sorunlarda da destek sunar.

Bu şifa deposu olan nebat bununla birlikte safra söktürür, idrar söktürür, kabızlığı önler, kan azlığında kullanılır, yüksek gerilim, aşırı yağlanma, deri hastalıklarında, çeşitli kanamalarda, diş ve diş eti hastalıklarında, vücudu toksinlerden, radyonuklitlerden, ağır metallerden, fazla tuzlardan arındırır ve kan damarlarını sağlamlaştırır.

Bektaşi Üzümünün Kimyasal Bileşimi

Beta-karoten, A, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B6 (piridoksin) B9 (folik asit), C, E, PP (niasin eşdeğeri) vitaminleri; Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, sülfür; Demir, çinko, iyot, bakır, manganez, krom, flor, molibden, nikel; Proteinler, yağlar, karbonhidrat, lifler, organik asitler, kül, mono- ve disakaritler

Bektaşi Üzümü Çayının Faydaları

• Kilo verdirir
• Yüksek tansiyona iyi gelir
• Ürogenital sistemi hastalığına iyi gelir
• İdrar söktürür
• Safra söktürür
• Kolesterolü düşürür
• Akciğerleri korur
• Sakinleştiricidir

Bektaşi Üzümü Çayı Nasıl Yapılır?

Bektaşi üzümü çayının tarifi Bir yiyecek kaşığı kurutulmuş Bektaşi üzümü yapraklarının üstüne 250 ml kaynar koyun. Demliğin camdan olmasına dikkat edin. Cam demliğiniz yoksa büyük bir su bardağı da ola bilir. Kaynar suyu yaprakların üstüne döktükten sonrasında demliğin kapağını kapatın ve temiz bir havlu ile sarın. 25-30 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonrasında süzgeçten geçirin ve için. Tatlandırmak için bal ve ya şeker kullana bilirsiniz. fakat mütevazi içmeniz sağlık için daha yararlı olacaktır. Günde iki kere yemekten otuz dakika sonrasında içe bilirsiniz.

Bektaşi Üzümü Çayının Zararları

Bu bitkiye hususi alerjisi olanlar, hamileler ve minik ufaklıklara içirilmemesi tavsiye edilmez.Bektaşi üzümü çayının faydaları Hakkında Yorumlar Henüz Yorum Yok

    Henüz Yorum Yok

Sizde Bir Yorum Bırakın2018-12-15 05:53:12